Tantuni Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Kural

Tantuni Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Kural

17 Mart 2021

Tantuni Türk Mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Tantuni nasıl yapılır tantuni alırken dikkat edilmesi gereken 5 kural ve en lezzetli tantuni nerede yenir? bu yazıda okuyabilirsiniz. 

Tantuni Nasıl Yapılır?

Tantuni baharatlarla zenginleştirilmiş oldukça lezzetli bir et yemeğidir. Tantuni yapmak için öncelikle, etlerin fazla yağlı kısımları, damar ve sinirleri atılır. Çok küçük kuşbaşı şekilde doğranır. Doğranan et haşlanır. Haşlama yapılırken etlerin üzerini geçecek kadar su yeterlidir. Haşlama suyuna arpacık soğan atıldığında ekstra lezzet katılır. Sac ya da yanmaz yapışmaz bir tavada yağ kızdırılır ve toz biber, yağ eklenir. Haşlanan et bu yağda çevrilir. Pişirme sırasında eğer gerekli olursa sadece arada bir su eklemek gerekmektedir. Hem sacın sıcaklığını bu şekilde kontrol edebilir hem de tantuninin sarılacak ekmeği yumuşatmak için buhar sağlamış olursunuz. Pişen et sumaklı ve maydanozlu soğan piyazı, domates ve çeşitli baharatlar ile ekmek arası ya da dürüm şeklinde sarılarak hazırlanır. Tantuni genel olarak lavaşa sarılır fakat ekmek arasında yemeyi tercih edenler de vardır. Yanında limon ve acı biber turşusu servis edilmektedir.

Tantuni tarihine bakıldığında bu lezzeti Mersin'e 19. yüzyılda çalışmaya gelen Arap işçilerin getirdiği belirtiliyor. Başka bir rivayete göre ise Mersin’deki Fellah Mahallesi’nde bir aşçının olduğu söyleniyor. Bu aşçının adı da Tantun olarak bilinirmiş. Yaptığı bu özel, küçük lokantasında sac üzerinde yapılan yemeğe Tantuni adı verilmiş ve zaman içinde Mersin yemeği olarak yayılmış.

Tantuninin tadını kullanılan et, baharatlar ve otlar değiştirmektedir. Ayrıca tantuni onu hazırlayan ustadan ustaya da değişiklik gösterir. Her tantuni şefinin kendi yöntemi ve yemeği hazırlamak için gizli tekniği olduğu için tantuni lezzetlerinin hepsi birbirinden farklıdır. En kaliteli malzemelerle hazırlanmış Mersin’in benzersiz lezzeti tantuni yemek istiyorsanız Tantuni Park İzmir sizi bekliyor.

Tantuni alırken dikkat edilmesi gerekenler biri de kullanılan etin kalitesidir. Tantuni hem ana yemek hem de başlangıç olarak yenilebilmektedir. Et yağsız olduğu için oldukça hafif bir lezzettir. Bol malzemeli bir tantuni en lezzetli tantunidir. Tantuni kaç kalori? diye merak edenler için şöyle bir bilgi verebiliriz; yaklaşık olarak 100 gram tantunide 168 kcal kalori, ayrıca 226 gramlık bir orta porsiyonda 381 kalori bulunuyor. 

Tantuni alacağınız yerin hijyen koşullarına dikkat edilmeli. Hazırlanırken kullanılan tüm ot ve baharatların taze olduğundan emin olunmalıdır. Tantuni Park olarak günlük taze otlarla ve en kaliteli etlerle hazırladığımız nefis lezzetleri size sunuyoruz. 

Lavaş ya da sandviç ekmeğinde yiyebileceğiniz tantuni en lezzetli yemeklerdendir. Yalnızca en iyi ve en kaliteli etler kullanılarak yapılan tantuni her seferinde daha da lezzetli olur. Pişirme yönteminde doğal enzimler devreye girerek eti yumuşatır. Lezzet daha da zenginleşir ve derinleşir.

İzmir’de olağanüstü tantuni bulmak o kadar da zor değil. Tantuni Park İzmir ile günün neredeyse her saatinde harika bir tantuninin bulunması, buranın en iyi özelliklerinden biri. Bir dürümle asla yetinmeyeceğiniz, yanında bol malzemesiyle sizi kendine hayran bırakacak en lezzetli tantuni burada.

Tantuni alırken dikkat edilecek bir başka önemli konu da etin tüm sinir ve yağlarından arındırılmış olması. İnce bir lavaş ve sinirsiz yağsız lezzetli et en güzel tantunilerin olmazsa olmazıdır. Maydanoz, soğan, nane ve domateslerle hazırlanan tantunileri dilerseniz acılı ya da acısız olarak tercih edebilirsiniz. 

Tantuni sokak lezzetlerini sevenlerden gurmelere kadar birçok kişinin tercih ettiği yemeklerdir. Sosu, limonu, turşusu ve elbette en iyi etlerle vazgeçilmez bir Türk mutfağı lezzetidir. Yağ ve sinirlerinden arındırılmış etle, hijyen koşullarına dikkat edilen bir yerden tantuni almak oldukça önemlidir. Tantuni yeme usulü ise dürümü ortadan ikiye bükerek yeme şeklindedir. Böylece tantuninin yağı dürüm içinde kalır ve diğer uçtan damlamaz. 

Bir tantuninin lezzetini etkileyen birçok faktör vardır. Kullanılan ekmek ya da lavaştan, etin pişirilme yöntemi ve kıvamından, yanında sunulan turşuya… Tabi ki en önemli şey usta ellerden çıkmasıdır. Hızlı servis, güler yüzlü hizmet ile İzmir’de tantuni nerede yenir dendiğinde ilk akla gelen Tantuni Park’a uğramadan geçmeyin. İzmir Karşıyaka şubemiz ile tantuni severlere en lezzetli halini sunuyoruz. 

Hızlı Sipariş İçin Bizi Arayın

YepPos Yeni Nesil Pos Çözümleri
Hemen Ara