Tantuni Eti Nasıl Olmalı?

Tantuni Eti Nasıl Olmalı?

14 Mayıs 2021

Türk mutfağı yiyecek çeşitleri bakımından oldukça zengindir. Dolayısıyla çok uzun zaman harcanmadan, kısa sürede pratik yapılabilecek yemekler vardır. Bu tür yemekler özellikle çalışan kesimler tarafından büyük ilgi görür. Aynı zamanda öğrenciler arasında da vazgeçilmezler arasındadır. Söz konusu yemeklerden bir tanesi de Tantuni’dir. 
Peki, Türk mutfağında bir klasik olan ve evde dahi yapılabilen Tantuni eti nasıl olmalı? İşte bu konuda bilmeniz gereken her şey…

Tantuni Nedir?

Eğer etin daha güzel Tantuni yapmak istiyorsanız, öncelikle Tantuni nedir sorusunun da cevabı bilinmelidir. Bu yemek, Mersin’e özgüdür. Günümüzde yapılırken iki farklı et türü kullanılır. Eğer içerisinde yalnızca et içeriyorsa biftek, ete ek olarak kuyruk yağı da ekleniyorsa Tantuni adı verilir. Tantuni hazırlamak için iyi bir et kullanılmalıdır.

Tantuninin tarihine bakıldığında Yörük kültüründen ve Türkmenlerden geldiği söylenenler arasındadır. Tantuni hem Mersin hem de Antakya’da meşhur bir yiyecektir. Bu iki şehrinde birbirinden farklı pişirme ve sunma tekniği vardır. Mersin Tantunisi daha ince doğranmış kuşbaşı etten yapılırken Antakya Tantunisi ise satır kıymasından yapılmaktadır.

Yapılması oldukça pratik olup, evde de yapılabilir. Bu durumda ön hazırlıklarıyla beraber yaklaşık 50 dakika içerisinde tamamlanabilir. Ayrıca Tantuni etini lokma vaziyetinde dilimleyerek, arzuya göre yoğurt da ekleyip baharatları da döküp servis edilebilir.

Tantuni ara sıcak ya da ana yemek olarak yenilebilir. Tantuni Park İzmir tantuni menüsü oldukça doyurucu bir menüdür. İzmir’de Mersin Tantunisi lezzetini birebir yaşamak için mutlaka bizi ziyaret edin.

Tantuni Yapımı Nasıldır?

Peki, Tantuni nasıl yapılır? Bu yiyecek ülkemizde birçok kişi tarafından sevilerek tüketilir. Bir nedeni de oldukça pratik hazırlanması ve hızlıca tüketilebilmesidir. Yapımı esnasında öncelikle etler çok küçük kuşbaşılar vaziyetinde doğranır. Bu esnada da sac kızdırılmaya başlanır. Ete lezzetini veren ya, kemik ile temas ettiği kısımlar önemlidir. Bir tantuni yaparken az miktarda yağ ete oldukça fazla lezzet verirken yağın fazlası tadını bozabilir. Bu nedenle tantuni lezzeti ustadan ustaya değişir.

Bu sırada dilimlenen Tantuni de haşlanır. Ardından sac yağ ve toz biber katılarak, haşlanmış et katılır. Ara ara su eklenir. Zira böylece sıcaklık kontrol edilebilir. Ayrıca ekmek ya da lavaşın yumuşaması böylece yapılabilir.

Pişme tamamlandıktan sonra arzuya göre lavaş ya da ekmeğin içerisine et konur. Ardından da sebzeler eklenir. Her ne kadar kolay gibi görülse de, aslında oldukça zordur. Zira eklenen otlar ve baharatlar, eklenen malzemenin katman yapması, yağ ile buhar durumu, pişme süreci lezzet üzerine etkilidir. 

Tantuni yapımında başka bir ayrıntı da iyi bir ekmek seçimidir. Daha önceleri yalnızca açık ekmek olarak sunulan tantuni daha sonra açık ekmek, somon, lavaş gibi sunum yöntemleri ile de servis edilmeye başlanmıştır.

Evde Tantuni Yapımı

Peki, evde Tantuni yapılır mı? Eğer evde yapıyorsanız sac yerine tava kullanabilirsiniz. Eğer en iyi hangi yağ ile yapıldığını merak ediyorsanız, pamuk yağını mutlaka denemeniz önerilir. Peki, bu farklı ve pratik yemek evde nasıl yapılır? Bunun için tüm malzemeleriniz, servis yapılacak kişiye göre farklılaşır.

Bunun için önce etler kuşbaşı halinde doğranır.  Ardından bir tencerede haşlanmaya bırakılır. Bu su çekilene kadar devam eder. Etler hazırlanınca uygun bir tava alınarak, 2 yemek kaşığı yağ ile kırmızı toz biber eklenir. Eğer daha lezzetli olmasını istiyorsanız, tavaya su katmak tavsiye edilir. Bu su ekmeği yumuşatırken aynı zamanda etlerin kararmasını da önlemiş olur.

Ardından biberler de tavaya eklenerek, bir süre daha karıştırmaya devam edilir. Bu esnada ekmek veya lavaş da tavaya bastırılarak, yağ ve buharı alması sağlanır. Bu işlem ardından domatesler küpler halinde doğranarak, tavaya atılır.

Tüm bunlar ardından tek yapmanız gereken tavadaki yemeği lavaş yahut ekmeğin içerisine sararak, servis etmedir. Burada istediğiniz baharatı kullanabilir, arzu ederseniz üzerine limon dahi sıkabilirsiniz. 
Tantuni Park en kaliteli ve doğal malzemeleri kullanarak mükemmel tantuni lezzetini sünüyor. Gerek pişirme şekli gerekse de sunum teknikleri ile yüksek bir beğeni toplayan menülerimizi hemen denemelisiniz. Burada kullanılan et, tavuk, sebzeler ve ekmek günlük olarak taze şekilde sizler için hazırlanır.

Hızlı Sipariş İçin Bizi Arayın

0
0
YepPos Yeni Nesil Pos Çözümleri
Hemen Ara