Tantuni nasıl yenilir?

Tantuni nasıl yenilir?

17 Mart 2021

Tantuni, Mersin’in ünlü sokak lezzetlerindendir. Ünü tüm dünyaya yayılmış bu lezzeti incelerken aynı zamanda tantuni nasıl yenilir? sorusuna da yanıt veriyoruz. En iyi kalite tantuni ve tadına hayran kalacağınız lezzet önerileriyle keyifli okumalar dileriz. 

Tantuni Nasıl Yapılır?

Öncelikle tantuninin kısaca tarifini anlatarak başlayabiliriz. Tantuni en basit anlatımı ile çok küçük doğranmış dana eti ile yapılıp, maydanoz ve çiğ soğan sumak karışımı ve domates ile servis edilir. Yöresel bir gelenek olarak lavaş ekmeği içinde dürüm olarak sunulur. Tercihe bağlı olarak sandviç ekmeğinde de sipariş edebilirsiniz. Temelde Tantuni için iki farklı pişirme yöntemi bulunmaktadır. Her tantuni ustasının kendine has bir pişirme ve servis etme şekli vardır. Birincisi dana etini domatesle pişirip lavaş ekmeğinde maydanoz, çiğ soğan sumak karışımı ile servis etmektir.

İkinci yöntem ise sadece dana eti pişirip lavaş ekmeğinde maydanoz, çiğ soğan sumak karışımı ve domates ile birlikte servis etmektir. Her iki pişirme stili de oldukça lezzetli ve doyurucudur. Her tantuni ustasının tarzı, pişirme yöntemi ve tantuni sunma şekli farklı demiştik. İzmir Tantuni Park lezzetinin tadına bakmadan en iyi tantuniyi yedim demeyin! Mersin’in geleneksel tadını şimdi İzmirliler için en iyi şekilde sunuyoruz. 

Geleneksel ve en bilindik pişirme yöntemi olarak, Tantuni özel bir Tantuni tavasında yani sacda yapılmaktadır. Bu tavanın ana özelliği, ortasında büyük bir kavisli noktaya sahip olmasıdır. Bu içe doğru kavisli nokta, eti pişirmek için kullanılır. Kavisli noktanın amacı, ısıyı belirli bir alana yönlendirmektir. Tavanın içinde kalan boş alan ise önceden haşlanmış dana etini müşteriye en iyi şekilde sunmak için kullanılacaktır. Burada lavaş ya da tercihe göre ekmek ısıtılacak ve aynı zamanda etin çok daha yumuşak olması sağlanacaktır.

Dürüm Tantuni Nasıl Yenir?

Dürüm tantuni yeme şekli de oldukça özeldir. Tantuniyi yerken aynı zamanda içindeki yağı da tutmaya çalışmalısınız. Dürüm tantuni nasıl yenir? Tantuni yanında sunulan limonu ve taze baharatları dürüm boyunca sıkın ve baharatlı yiyeceklerden hoşlanıyorsanız, ayıklanmış acı biberleri de yan tarafta tutun. Sonra bir U-şekli oluşturmak için ortadaki tantuni rulosunu bükün… ve yiyin! Böylece içerisindeki yağlar damlamayacaktır. Aynı zamanda sizde tam olarak baharatların ve yanında servis edilen tüm taze yeşilliklerin tadına varabilirsiniz.

Güzel bir atıştırmalık veya hafif bir öğle yemeği olarak yiyebilirsiniz. Tantuni Park menüsünde doyurucu ve lezzetli tantuni seçenekleri mevcuttur. Hem dürüm hem de sandviç olarak tercih edilebilir. Tantuni eti yağsız ve sinirsiz olduğu için oldukça hafif bir yiyecektir. Burada domatesler, naneler, maydanozlar taze olarak doğranır, günlük tüketilir. Tantuninin yanında Şalgam ya da ayran tercih edebilirsiniz.

Bu kadar tutkulu yemek girişimcisine ve farklı kültürlere sahip bir şehirde, tantuni kebap lezzetinin dünyanın en iyileri arasında olması şaşırtıcı değil. Tantuni Park olarak en lezzetli ve kaliteli malzemeleri sayesinde bizi tercih eden müşterilerimizin miktarına bakılırsa, yaptığımız işle gurur duyuyoruz. Başarımızın sırrı en iyi malzemeleri ve her bir ürünü özenle seçmek. Tantuni her ustanın elinde farklı bir lezzete kavuşur. Damakları aşan bir tantuni lezzeti için bizim ustamızın tarifini denemelisiniz.

En güzel ve en taze etlerin seçildiği kendine has pişirme teknikleri ile mükemmel bir lezzete ulaştığı tantunileri mutlaka denemelisiniz. Burada her bir porsiyon özenle pişirilir ve müşteri memnuniyeti ilk sıradadır. Her zaman en doğal, en lezzetli ve en besleyici baharatlar kullanılır. Tüm ürünlerde renginden kıvamına lezzetinden hijyene göre birçok faktör gözden geçirilir ve buna göre ürün seçimi yapılır. Bunun sonucunda da en kaliteli ve en lezzetli tantuniler sunulur.

Tantuni, maksimum lezzet katmak için sac üzerinde pişirilmiş marine edilmiş etlerle klasik bir tarza sahiptir. Onları gerçekten başka bir seviyeye götüren şey lezzetli soslardır. Taze baharat ve aromadan oluşan bir karışımla oluşan bu sos tantuniye de lezzetini verir.

Akdeniz’in dünyaca ünlü muhteşem ve vazgeçilmez lezzeti tantunisini sevenlerine sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Mersin tantuni lezzetini İzmir’de yemek için mutlaka Tantuni Park’ı ziyaret etmeyi unutmayın. Tantuni lezzetini en iyi şartlarda sizlerle buluşturuyoruz. Buraya uğramadan tantuni yedim demeyin!

Hızlı Sipariş İçin Bizi Arayın

0
0
YepPos Yeni Nesil Pos Çözümleri
Hemen Ara