Tantuni Sosu Tarifi

Tantuni Sosu Tarifi

18 Mayıs 2021

Türk mutfağı oldukça köklü bir yapıya sahiptir. Ancak bazı yiyecekler, özel illere aittir. Bunlardan bir tanesi de Mersin sofrasından bir lezzet olan Tantuni’dir. Ancak Türkmen veya Yörüklere ait olduğu da bahsedilenler arasındadır. İster tavuk eti, isterse kırmızı etle yapılabilecek olan Tantuni evde hızlı bir şey atıştırmak isteyenler, yoğun çalışma saatleri nedeniyle evde pratik yemekler arayanlar ve öğrenciler için oldukça uygundur. Eğer bu lezzeti daha farklı yemek istiyorsanız, Tantuni sosu tarif ve pamuk yağı kullanarak en iyi sonuçları alabilirsiniz. Zira yemeğin aslı normal yağ yerine, pamuk yağı ile yapılır. Peki, Tantuni sosu nasıl yapılır?

Tantuni Sos Malzemeleri Nelerdir?

Sürekli aynı şeyleri yediğinizi düşünmeye başlamışsanız, Tantuni sosu kullanmak size yeni tecrübelerin kapısını arar. Burada deneyebileceğiniz bir seçenek yoğurt kullanmadır. Bunun için gerekli malzemeler şöyledir;

  1. Kırmızı pul biber
  2. Lavaş
  3. Yoğurt
  4. Tereyağı

Teninin lezzetli olması birçok faktöre bağlıdır. Burada en önemli faktör etin kalitesidir. Aynı zamanda tepsicinin ustalığı, ısınma derecesi, kullanılmakta olan yağın kalitesi ve atılan suyun miktarı da bu konuda çok önemlidir. Tantuni Park İzmir sizin için en kaliteli malzemeleri seçer ve usta ellerde sunuma hazırlar. Mersin lezzetini İzmir’de yemek için ne yapmanız gereken hızlıca online tantuni siparişi vermek ya da restoranımızı ziyaret etmek. Peki, Yoğurt sosunu kullanarak Tantuni nasıl yapabilirsiniz?

Yoğurt Soslu Tantuni Tarifi

Eğer farklı bir yiyecek arıyorsanız, Yoğurt soslu Tantuni damak zevkinize hitap eder. Bunun için kırmızı et kullanılmakla beraber, sevmeyenler de olabilir. Bu durumda tavuk eti kullanmanız da mümkündür.
Yoğurt soslu bir tantuni yemek istiyorsanız, öncelikle kullanılan et kuşbaşı vaziyette doğranır. Ardından da kullanılacak domatesler aynı şekilde kesilir. Kullanılacak maydanozlar da küçük küçük kesilerek, soğanlar piyazlık surette doğranır. Bu işlem tamamlandıktan sonra, geniş ve uygun bir tava seçilmelidir. Bu esnada etiniz de ayrı bir tencereye alınarak, suyu çekilene kadar haşlanmalıdır. Ardından yağ ve kırmızı biber eklenerek kızdırılır. Tava yeterli sıcaklığa ulaşınca öncelikle etin ilavesi yapılır. 

Bu esnada tavaya az az su eklemek, buhar çıkmasını sağlayacağı için daha lezzetli bir yemek sağlar. Buhar oluşunca kullanılacak ekmek ya da lavaş, tavaya güzelce bastırılır. Böylece yağ ve buhar alınabilir.
Ardından da etin üzerine doğranan malzemeler eklenir. Öncelikle domates, ardından da soğan koyulur. Arzuya göre de tuz katılır. Sonrasında ise tek yapılması gereken, tavadaki yemeğin lavaş-ekmeğe aktarılmasıdır. 

Yoğurt sosun kullanımı da oldukça kolaydır. Bunun için lavaş böylece hazırlanıp, tabağa alındıktan sonra üzerine yoğurt gezdirilir. Ardından da kızgın tereyağı eklenir.  Baharatların da eklenmesiyle yemek kısa sürede tüketime hazır hale gelir.

Tantuni Park İzmir Karşıyaka’da gerçek tantuni lezzetini en güzel sunum ve menülerle sizlerle buluşturuyor. Mersin tantunisi İzmir’de nerede yenir diyorsanız adres burası. Tantuniyi en taze en doğal ürünlerle hazırlıyor usta ellerde bir sanata dönüştürüyoruz. 

Tantuni Yapılırken Neden Su Eklenir?

 Peki, Tantuniye neden su eklenir? Birçok kişi bu yiyeceğin hazırlanmasını görürken, mutlaka bir sıvının eklendiğine şahit olmuştur. Bu su olabileceği gibi, et suyu da olabilir. Bunun iki nedeni vardır. Birincisi sacın sıcaklığını kontrol altında tutmadır. İkincisi ise buhar çıkmasını sağlayarak, ekmek veya lavaşı daha da yumuşatmadır. Aynı zamanda etlerin kurumasını da önleyen bu yöntemle tantuni çok daha lezzetli hazırlanır ve servis edilir. 

Bu sebeple Tantuni ustaları mutlaka atlamadan gerçekleştirir. Böylece lezzet de artar. Sizin de evinizde uygulayabileceğiniz bu pratik yöntem, istediğiniz sonucu almanızı sağlar. Tantuni hazırlarken kullanılan malzemeler ve garnitürlerde yer yer değişiklik gösterebilir. Sıklıkla küçük küçük doğranmış domates, yarım ay şeklinde doğranmış soğan ve sumak, pul biber ve tuz ilave olarak servis edilmektedir.
Tantuni ekmek, açık ekmek ya da lavaş arasında servis edilmektedir. Ayrıca menümüzde yer alan yoğurt ve domatesler eşliğinde sunulan çeşitlerle de zenginleştirilmiş bir servis sipariş edebilirsiniz. 
Tantuni Park sizin için özel olarak seçtiği en kaliteli etler, en doğal otlar ve en taze ekmekleri kullanıyor. Hemen arayarak ya da online sipariş vererek sıcacık tantuni yeme keyfini yaşayabilirsiniz. 

Hızlı Sipariş İçin Bizi Arayın

YepPos Yeni Nesil Pos Çözümleri
Hemen Ara