Tantuniye Limon Nasıl Yakışıyor?

Tantuniye Limon Nasıl Yakışıyor?

24 Mayıs 2021

Tantuni limon ile yenir mi sorusu tantuniyi severler tarafından merak edilen bir konudur. Limon pek çok yemeğe yakışmaktadır ancak tantunide limon kullanılıp kullanılmayacağı konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. 

Tantuniye Limon Sıkılır mı?

Tantuni limon ilişkisi diğer yemeklerden farklı bir durumdadır. Her et yemeğine limon sıkılmadığı için tantunide limon kullanımı için de dikkatli olmak gerekmektedir. Öncelikle limon ve et yemekleri arasındaki ilişkiye bakmak yararlı olacaktır. Limon asitli bir gıdadır ve kullanıldığı tatların da asitli olmasına neden olur, esasında ekşiliği de bu asitten kaynaklanmaktadır. Aside maruz kalan et ise tadını değiştirebilmektedir. Özellikle balık gibi yemeklerde çok fazla limon kullanımı balığın tadını bozmaktadır. Bunun yanında limon protein moleküllerinin de tam pişmemesine neden olabilecektir. 

Tavuk ve kırmızı et için de pişirme öncesinde limon kullanmak etlerin daha geç pişmesine neden olacağı gibi aynı zamanda etlerin sertleşmesine de neden olabilmektedir. Bu yüzden pişirme öncesinde ya da sırasında limon kullanılmaz. Ama daha dengeli bir tat elde etmek için limon tercih edilir.

Tantuni gibi içeriğinde domates, maydanoz ve soğan gibi sebzelerin çok olduğu bir gıda tüketiliyorsa bu durumda limon oldukça lezzet verici bir katkı sunacaktır. Çünkü limon ister tavuk ister kırmızı et olsun tantuninin tadının dengelenmesi için yardımcı olmaktadır. Bu yüzden tantunide limon kullanılmaktadır.

Tantuni Park menülerinde tüm malzemeler günlük, taze olarak kullanılır ve müthiş bir dengededir. Mersin tantuninin benzersiz lezzetini İzmir’e getirdik! 

Tantunide Neden Limon Kullanılır?

Limonun asidik dengesi daha lezzetli ve hoş bir tat elde etmek için yardımcı olmaktadır. Bu yüzden tantunide limon kullanmak yörelere göre sıkma yöntemi değişse de oldukça yaygın olarak tercih edilen bir yöntemdir. Mersin gibi bölgelerde tantuninin içine misket limonu tercih edilir. Misket limonu daha ferah bir tada sahiptir ve tantuni yemeyi çok daha leziz bir hale getirmeye yardımcı olur. Diğer yörelerde ise limon farkı olmaksızın yine limon kullanılabilmektedir. 

Limon bazı bölgelerde sadece içine değil tantuni ekmeğinin üzerine de sıkılmaktadır. Bu sayede daha ferah ve tatlı bir ekşilik elde etmek mümkün olmaktadır. Limon kullanımı için en önemli nokta ise limonun miktarının iyi ayarlanması gerektiğidir. Genelde bir tantuni ekmeğinin içine çeyrek ay görünümünde olan parça limon sıkılması yeterli olacaktır. Daha fazla limon sıkmak tadının çok ekşi olmasına neden olabilir ve bu durum da tantuninin tadının alınmasının önüne geçebilir. 

Limon kullanımı için bir diğer önemli nokta da mutlaka taze limonun kullanılmasıdır. Limon suyu olarak ifade edilen çeşitli sıvı ürünlerin doğrudan kullanılması yoğun ekşiliğe ve yapay tada sahip oldukları için istenilen etkiyi yaratmayacaktır. Bu yüzden tantuni için kullanılacak olan limonun mutlaka taze ve yeni kesilmiş olması gerekmektedir.

Tantunide Limon Neden Çok Seviliyor?

  • Tantunide limon kullanmak pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu kadar yoğun tercih edilmesinin ise bazı nedenleri bulunmaktadır;
  • Tantunide limon kullanmak tavuk ya da kırmızı et olsun etin tadını daha dengeli ve vurgulu bir hale getirir. Bu durum ise iştahın artmasına neden olur.
  • Limonun bazı bölgelerde yapıldığı gibi doğrudan ekmeğin üzerine de sıkılmaktadır. Bu şekilde kullanmak limon tadının ve ferahlığının daha iyi bir şekilde alınması mümkün hale gelir. 
  • Limon dengeleyici bir özellik taşır. Limon sayesinde sadece et değil, tantuni içinde bulunan sebzelerin de tatları daha güzel ve dikkat çekici bir hale gelir. Özellikle maydanoz, domates ve soğan gibi sebzeler için limonun rahatlatıcı bir etkisi görülür. 
  • Açık olarak tantuni de yenilmektedir. Daha çok tantuni tadını almak isteyenler için tercih edilen bu yöntemde de limon tadı çok daha baskın bir hale gelir. Bu türden tercihlerde yine limon kullanmak, tadın dengelenmesine ve iyi şekilde algılanmasını sağlayacaktır. 

Tantuni Yerken Diğer Dikkat Edilecekler

Limon kullanımı dışında tantuni yerken dikkat edilecekler başka konularda da öne çıkıyor. Tantuni genelde lavaş ile tüketilmesi tavsiye edilen bir yiyecektir. Ancak ekmek ile de lezzetli olmaktadır. Fakat burada ekmeğin tantuni için özel olarak üretilen ve tantuni tadını en güzel şekilde öne çıkaran ekmekler olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Tantuni Park İzmir’de en taze ekmekler ve lavaşlar kullanılır. Tantunilerimizin muhteşem lezzeti burada saklıdır. Tantuniye limon kadar aynı zamanda şalgam ve ayran da çok yakışmaktadır. Tercihen bu içecekler ile tüketilmesi daha lezzetli bir deneyim yaşamanızı sağlar.

Hızlı Sipariş İçin Bizi Arayın

0
0
YepPos Yeni Nesil Pos Çözümleri
Hemen Ara